Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient
Świadectwo pracy

Rating:
5.0
Popularity:
Medium
Author: Biurokrata.pl
Published: 02/03/2015

Świadectwo pracy



Formularz świadectwa pracy, wydawanego pracownikowi przez pracodawcę w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy.
Tags:
This e-document has no tags definied.

Dokumenty w tej samej kategorii
Wzór listu referencyjnego

List referencyjny ma kilka istotnych zalet. W przeciwieństwie do referencji ustnej (przekazanej przez dotychczasowego pracodawcę telefonicznie) pozwala w pełni kontrolować informacje, które zdobędzie  nowy pracodawca.



Umowa darowizny

Umowa darowizny - nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy.




Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Świadectwo pracy



Zgodnie z Kodeksem pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy.

Kopię świadectwa pracy przechowuje się w aktach osobowych pracownika.
Jego treść, tryb wydawania oraz prostowania reguluje Kodeks Pracy oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 282).
W świadectwie pracy pracodawca musi podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Świadectwo pracy nie może zawierać elementów oceniających pracownika.
Pracodawca nie może uzależniać wydania tego dokumentu od dokonania rozliczeń z pracownikiem. W razie śmierci pracownika, z wnioskiem o wydanie przez pracodawcę świadectwa pracy może wystąpić członek rodziny zmarłego pracownika, a także inna osoba będąca spadkobiercą tego pracownika.

Pracodawca wydaje świadectwo pracy bezpośrednio pracownikowi albo osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie - w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.


Elementy świadectwa pracy



Zgodnie z rozporządzeniem oprócz informacji już wskazanych w świadectwie pracy zamieszcza się informacje dotyczące:


1. wymiaru czasu pracy pracownika w czasie trwania stosunku pracy, 2. podstawy prawnej rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
3. urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
4. wykorzystania dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy,
5. należności ze stosunku pracy uznanych i nie zaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku, z powodu braku środków finansowych,
6. okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
7. wykorzystanego urlopu wychowawczego,
8. liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy (wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy),
9. wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego dla pracownika wychowującego dziecko w wieku do 14 lat,
10. okresu, za który pracownikowi przysługuje odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
11. okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych,
12. okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
13. okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty,
14. na żądanie pracownika, w świadectwie pracy należy podać informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.


Wniosek o sprostowanie świadectwa pracy



W przypadku błędów lub braków pracownik może wnosić o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dniu od jego otrzymania.


Uwzględnienie wniosku będzie skutkowało wydaniem nowego świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku od pracownika.
W razie, gdy pracodawca nie uwzględnieni wniosku, pracownik może w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, wystąpić z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. W przypadku uwzględnienia przez sąd pracy powództwa pracownika o sprostowanie świadectwa pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie nowe świadectwo pracy, nie później jednak niż w ciągu 3 dni od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w tej sprawie.


Do góry